A CSÖMÖRI SZLENG SZÓTÁR:
Csömör, Chemer, Tsemer.
A következőkben összegyűjtöttünk néhány érdekes, csömöri kifejezést, melyeket tipikusan csak (vagy többségében) településünkön használtak vagy használunk a mai napig. Ezeket sokan nem ismerik, vagy már csak a nagyszülőkre, déd-nagyszülőkre emlékezve jutnak eszünkbe. Vannak, amik helységnevet jelölnek, de vannak, amik a tót vagy sváb ősöktől erednek, akadnak köztük fogalmak és újkori szerzemények is.
Alsó kocsma: Mai nevén Zöldfa étterem, régen a Kalmár kocsmaként is ismerték.
Amerika: Deák Ferenc tér (Vágóhíd utca-Rákóczi út-Deák Ferenc utca találkozása) gúnyos elnevezése
Baptista Imaház: A Rákóczy úton, a Csömöri-patak mellett található, a Baptista Gyülekezet Imaháza.
Bekötő: Ezt az elnevezést használják a Csömörre be-, és kivezető utakra, 3 db ilyen út található, a Major út, a Szabadság út, valamint az M0-áshoz kapcsolódó szerviz útra vezető 3-as számú bekötő út.
Bože môj!: Jelentése: jaj Istenem! Régen a Mamikák előszeretettel használták, ha valami nem tetszett nekik, vagy ha meglepődtek valamin. Ha nagyon meglepődtek, akkor az "Ah, jáj" előtagot is mondták. Fonetikusan leírva: „Ah, jáj Bozse moj!”
Bulgárkert: A Kálvária domb lábánál, a patak partján elterülő zöld terület, a környékre bolgár betelepülőkről kapta nevét
Bunda-hegy: Az ott élő családról nevezték el, ami inkább domb, mint hegy. Akkoriban csak egy lakóház volt ott és bokros-erdős terület volt. A Laki-sarki óvoda és a Vízműsor közti részen volt található, ma már beépített terület, a domb tetejére felvezető utat még ma is Bundának nevezik a Csömöriek.
Csinga-gát: A strandtér mögötti patak medernél volt készítve. A téren játszó fiatalság készítette a gátat, talán a 1960-as évek végén, a nyomai még a 1970-es évek végén is láthatóak voltak. Nevét az akkori Strandtér legvagányabb fiatal emberének becenevéről kapta. Sok akkori fiatal fürdött a gátnál.
Csömöri kézi-csapat: Az 1960-as évektől a 1970-es évekig terjedő időszakban a Csömöri sportélet vezér csapata.
Delelő: Kistarcsa és Zsófialiget felé vezető út találkozásánál lévő terület becézett elnevezése, ahol régen a gémeskút állt. A legelésre kihajtott állatokat ott itatták meg.
Dreskasznyi: A bitumenes kézilabda pályán található fémlemezből készített cserepadok neve volt. A név legendás volt és minden fiatal így ismerte, amíg meg nem szüntették.
Evangélikus Templom: Alapkőletétel: 1873. május 4., Felszentelés: (épület) 1905., (seccók) 1957., Stílus: Késő-romantikus. A templom 1873-ban, késő-romantikus stílusban építette Zier Keresztély építő mester, Kolbenbeyer és Menko építészek tervei alapján. Az orgona a híres pécsi Angster mester műhelyéből való. Az oltárképeket Jakobey Károly készítette "Jézus szenvedése az olajfák hegyén" ihlete alapján. A település fő útján, a falu központjában (a Szabadság út-Petőfi utca sarkán) található templom.
Falunapok: 1993-ben tartották meg először, később Csömöri Falunapok és Pünkösdi Fesztivál néven rendezték, majd 2015 óta csak Csömöri napok néven rendezik meg, a pünkösdhöz kötődő egyházi ünnepet a Önkormányzat leválasztotta az eseményről. Fő szervezői a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Csömör Nagyközség Önkormányzata.
Felső kocsma: Felvári kocsmaként is ismert, a Felvári család által üzemeltetett kocsma. Az elnevezés a település földrajzi elhelyezkedésével ellentétes. Csömörön ismertebb hasonló kocsmák (voltak) még az Árpi kocsma (mai is üzemel) de ilyen volt még a Kerék korcsa, a Muskátli söröző, a Joker vagy a Gödör becenévre hallgató kocsmák is.
Ganca: Tót étel. Főtt krumpliból készült, kanállal szaggatott galuskaféleség.
Görhöny: Reszelt krumpli, liszt és tojás keveréke, zsírban (napjainkban olajban is) sütött hagyományos magyar étel, a csömöri (és környéki) tótok használják ezt az elnevezést (Magyarországon több tucat neve is ismert), egyszerűen elkészíthető, közkedvelt étel.
Guglicska: vagy Kosárka, dióval (vagy házi, főzött csokoládé krémmel) töltött kis sütemények. Lásd: Kosárka
Gyakszi: A Mátyás Király Általános Iskola területén található gyakorló kert bece neve volt, ma a sportpályának ad helyet.
Gyüttment: A Csömörön letelepedett, új lakosokra mondták a tősgyökeres helyi lakosok. Az egyik legegyedibb Csömörön használt kifejezés, mely generációkon átívelve, napjainkig élő kifejezés, igazi csömöri kuriózum.
Hajtató: Ma már nem létező üvegházzal is rendelkező bekerített terület, ahol a termelőszövetkezet a kiültetésre szánt palántákat nevelte. Ez a hév vonala mellett a bekötő túloldalán volt. Ma ipar terület, a benzinkút és az MO között volt.
Harangláb: Kültéri harang, melyet a Közép-hegy területén helyeztek el, a régi földeken dolgozók számára, ezzel jelezték a déli ebédidőt a földműveseknek.
Hofferszka: Szőlővel művelt mezőgazdasági terület sváb elnevezése volt a Középhegyi úttól a Vízműsorig terjedő domboldalon.
Hogyinca: Mezőgazdasági terület Mogyoród irányába
Hólabda: hagyományos, tót eredetű, csömöri ünnepi sütemény, a laza, labda alakú tésztát olajban kisütik, majd miután kihűlt, bőséges porcukorral megszórják.
Hori diszkó: 1980-as évektől napjainkig tartó diszkó rendezvények gyűjtő neve, DJ Hori lemez lovasról kapta a nevét.
Hőstelep-Újtelep: A HÉV állomástól az M0-ás körgyűrű irányába elterülő terület elnevezése, 1950-es évektől kezdve épült az 1990-as évekig.
Kakas-telep: Mogyoródi utca – Zrínyi utca – Dobó utca – Kinizsi utca területe
Kali: A Kálvária domb beceneve
Kispálya: Kézilabda pálya néven is ismert terület a Csömöri Tót Hagyományok Háza mellett található.
Kosárka: vagy Guglicska, hagyományos csömöri, dió töltelékkel töltött kis kosarakat formázó ünnepi sütemény, elmaradhatatlan kelléke az esküvői lagziknak.
Kőkereszt: A Rákóczi út és a Széchenyi út kereszteződésénél található feszület, régen a település határát jelezte (hasonló kő kereszt több helyen is található, többek között a Vízmű soron, illetve a Ferenc utca és a Szabadság út végén, a Major utca a Konrád-daru ipartelep előtt).
Körmenet / Úrnapi virágszőnyeg: Magyarországon egyedül álló, a Római Katolikus Egyházközség rendezi az eseményt. Az Úrnapján a csömöri Szentháromság Templom környező utcáiban több kilométer hosszan virágszirmokból különböző képeket ábrázolva virágszőnyeget készítenek a csömöri lakosok. Napjainkban vallási, turisztikai látványosság lett az eseményből.
Köves út: A mai Szabadság út elnevezése volt az 1970-es évek közepéig. Az elnevezés oka, hogy ez volt a falu főutcája, az egyetlen kövezett út akkoriban.
Kukália: Petőfi utca vége, régi tót gúnyos elnevezés.
Leguán tér: A Nagy Sándor utca és a Szabadság út kereszteződésénél található zöld terület, nem hivatalos közterület név. A ’90-es évek elején a Dzsini Cukrászda majd a 2000-es évek elején a Leguán Videótéka üzemelt egy faházban, utóbbiról alakult a becenév. Az épület 2011-ben leégett, utána került kialakításra a zöldterület.
Magvető Háza Református Templom és Gyülekezeti Otthon: A csömöri Református Gyülekezetnek otthont adó Templomot és a hozzátartozó Lelkészlakást illetve Lelkészi hivatalt 2016-ban kezdték építeni, várhatóan 2019. decemberre készül el a teljes építési beruházás. Az épület együttes stílusa a klasszikus református templomokat és a XXI. századi igényeket ötvözi.
Mamikák: A mai napig népviseletben járó tót asszonyok.
Nadlúckák: "A rétek fölött", tót elnevezésű terület.
Nepomuki Szent János Szobor / Jánoska szobra / Kőszobor: A csömöri patak partján, a Szabadság úti patak híd mellett, a Nepomuki Szent Jánost ábrázoló kőszobor, melyet 1771-ben Gróf Grassalkovich Antal állíttatott a Csömöri lakosoknak. A „Jánoska szobra” elnevezést a helyi evangélikusok használták. A szobor kertet a Római Katolikus Egyházközség, a Mi Kis Falunk Közéleti Egyesület és Német Nemzetiségi Önkormányzat gondozza napjainkban. 2019-ben a csömöri Nepomuki szobrot teljesen felújították, 2019. május 16. napján újra szentelték.
Pálya / Sulipálya: A Mátyás Király Általános Iskola területén található iskolai foci pálya, a helyi fiatalok kedvelt délutáni találkozóhelye volt a 2000-es években.
Paradicsomország: Csömör Község gúnyos elnevezése az 1960-as évek környékén, melyet a HÉV-en utazóknak mondott a kalauz, mikor a szerelvény a csömöri végállomás felé közeledett. Eredete a településen termelt jó minőségű és nagy mennyiségű paradicsomhoz kötődik.
Páskom: A szocializmus előtti időkben, egyházi, papi területek a mai Vízműsortól Mogyoród irányába.
Patakforrás: A Csömöri-patak vízének forrás helye.
Patak-sétány: A csömöri patak mellett található gyalogos sétány, mely a Rákóczi úti patakhídtól egészen a Bulgárkertig húzódik.
Práter "stadion": A Kakas-telepen, a focizni szerető fiú gyerekeknek kedvelt földes-kiskapus pályája volt, a Mogyoródi utca végétől felfelé menve a mai Vízműsor félé. Baloldalon, az 1970-es években még mandulafák vették körül a pályát.
Régi strand: 1960-as évekig üzemelt, szabadtéri strand, a Kossuth utca végén, egy nyári esőzés a patakot megduzzasztotta, mely elmosta a strand létesítményeit. Napjainkig sem állították helyre.
Rimanok: A helyi katolikusok gúny neve volt az 1900-as években.
Rubeola FC / Rubi: A csömöri teremfoci csapat neve, jelük a sárga csíkos, futball ruhás tigris.
S-kanyar: A Kálvária domb területén található, mezőgazdasági gépek által kijárt ösvény, mely meredek és kanyargós ívei miatt kapta nevét, téli szezonban, havazás után a csömöri gyerekek kedvelt szánkózó helyeként szolgált.
Stér: Ma játszótér a Kossuth utca végén Hivatalos neve Strand tér volt, de mindenki ismerte STÉR-ként is.
Svábok: Sváb nemzetiségiek, őseiket a tótok betelepítése után pár évtizeddel az 1750 után kezdték betelepíteni csömörre. A 2000-es években helyi hagyományőrző csoportot hoztak létre.
Svábsor: A Kossuth Lajos utca nem hivatalos elnevezése.
Szagyinca: A Bócsi Kastély környéki szőlő ültetvények tót elnevezése volt.
Szentháromság Katolikus Plébániatemplom: Alapkőletétel:1771-ben, felszentelés 1773-ban. Építtette: Gróf Grassalkovich Antal. Stílus: Barokkstílusú, egyhajós, homlokzati tornyos templom. Búcsú: Szentháromság vasárnapja, a Szentháromság tiszteletére lett felszentelve. A Szentháromság ünnepét a Pünkösd utáni vasárnapon tartják. Szabadon álló, középtornyos, nyeregtetős épület. A torony a középtengelyből enyhe rizalittal kiugrik, a homlokzati sík elemeket lapos falsávok keretelik. Szegmensíves, kőkeretes, zárókődíszes kapu, a zárókövön: 1771-es évszám, fölötte a volutákkal tagolt szegmensíves ablak zárókődíszén 1773. A tornyon zárókődíszes, ovális, illetve félkörös záradékú ablak. A szentély a nyolcszög három oldalával zárul, a déli oldalon sekrestye. A hajó oldalhomlokzatát egy-egy és a szentélyt két ablak tagolja. A toronyban építés korabeli falépcső. A Szentély falfestése XVIII. századi barokk.
Szöszi: Teljes nevén Szöszi Presszó. A Rákóczi út és a Széchenyi utca kereszteződésében található kocsma évtizedeken keresztül működött (kisebb-nagyobb megszakításokkal). 2016-ban az Önkormányzat elbontotta az épületet. Közkedvelt, szinte mindenki által ismert találkozási pont, ha valaki azt mondja "Találkozzunk a Szöszinél!".
Szövi: Kossuth utcai élelmiszer bolt, az épület gödöllői tulajdonban van. Régen a Hangya nevet is viselte.
Szőlő-hegy: A településrész régi nevén, Urasági Szőlő (hegy), a Széchenyi utcától a Vízműsorig terjedő terület, a Kakas-telep és a Laki sarok behatárolásával.
Sztranya: A Petőfi utca tót elnevezése, főként tót evangélikusok lakták.
Szüreti Mulatság és Főzőverseny: Jellegzetesen minden évben szeptember utolsó szombatján tartják a Hősök terén. A hagyományos szüreti mulatság a Bíró felkérésével kezdődik, és egy lovaskocsin, körmenet formájában vonulnak végig Csömör fő útjain. A Bíró család szerepét minden évben más köztiszteletben álló csömöri család tölti be.
Tajti: A Tajti zöldséges rövid elnevezése. A zöldséges a Tajti család tulajdonában üzemel, a Széchenyi utca – Rét utca – Csalogány utca találkozásánál.
Tamasova: A Majorszegi-liget régi területének elnevezése.
Tótok: Szlovák nemzetiségiek, őseiket Az 1700-as évek elején telepítették be, Csömör újra telepítésekor. A 2000-es évektől helyi hagyományőrző csoportot hoztak létre.
Tót Majális: Minden évben, május 1-jén rendezett május 1-jei ünnepség, melyet a Tót Hagyományok Házánál rendeznek.
Tősgyökeres: Azokra a csömöriekre mondják, akik csömörön születtek és több generációra visszavezethető a felmenők csömöri származása.
TRIÓ: Élelmiszer bolt a Major úton a HÉV átjáróval szemben, több elnevezés változást követően is csak TRIÓ-ként hívják a Csömöri lakosok.
Tuja: A HÉV gúnyos elnevezése.
Ultrák / Csömöri Ultrák: A 2010-es évek második felében létrejött lelkes szurkolói csoport, akik a különböző futballmérkőzéseken kísérik és biztatják a csömöri nagy pályás foci csapatot vagy a teremfoci csapatot.
Újszőlő: Mezőgazdasági terület, főként szőlőtermesztésre alkalmazták, a mai Szőlő utcától a Vízműsorig és a Laki sarokig terjedő terület.
Ulicska: Tót elnevezés, mely magyarra fordítva „utcácskát” jelent. Nem hivatalos utca, a Mogyoródi utca végétől indul és a Hév végállomás végénél ér véget, gyalogos, kiépített sétány.
Település részek elnevezései:
Újtelep – Hőstelep: A HÉV vonalától a Budapestig terülő lakott terült elnevezése, a Szabadság út jobb oldala (Bp.-ről Csömörre menetirány szerint) Hőstelep, a baloldalon az Újtelepnek nevezett település rész. Az 1960-1970-es évektől épült az 1990-es évekig. Több nevezetes pontja: Corvin tér, Béke tér, Kacsóh Pongrác utcai Óvoda, Református Templom, Temető, Gloria Victis Emlékmű, HÉV végállomás, Csömöri Egészségház.
Ófalu: A Csömört kipusztító 1738-os pestis járványt követő betelepítéskor kialakult lakott terület, a mai település szerkezet magja. Több nevezetes pontja: Evangélikus Templom, Katolikus Templom, Csömöri Patak, Nepomuki Szent János szobor, Patak-sétány, Bulgárkert, Régi strandtér, Polgármesteri Hivatal, Hősök tere, I. Világháború áldozatainak állított emlékmű, Sinka István Községi Könyvtár, Petőfi Sándor Művelődési Ház, SZAK – Szociális Alapellátó Központ.
Kakas-telep: Mogyoródi utca – Zrínyi utca – Dobó utca – Kinizsi utca területe. Ide szokták sorolni az utóbbi évtizedben kialakult Kálvária-domb aljában kialakult utcákat is. Közelében található nevezetes pontok: Kálvária.
Szőlő-hegy: Régi nevén, Urasági Szőlő (hegy), a Széchenyi utcától a Vízműsorig terjedő terület, a Kakas-telep és a Laki sarok behatárolásával. A terület az 1980-as évek végétől épült belterületi lakóövezetté. Nevezetesebb pontok: Kilátó pont a vízműsoron, Laki Villa, Laki utcai Óvoda, Lakisarok.
Középhegy: Belterületi lakó és nyaraló övezet. A 2000-es évek óta épülő lakóközösség helye. Nevezetesebb pontja: Harangláb.
Rét pótlék: Részben beépített lakó övezet, a Csalogány utca, Rét utca határán. Közelében található nevezetes pontok: Csömöri horgásztó, Csömöri Ősláp.
Majorszeg: Majorszegi-dűlő és Majorszegi-liget területének közös elnevezése. Új településrész, mely közvetlen szomszédos Budapest XVI. kerülettel. Nevezetes pontja: Összefogás Szövetkezet.